Jak efektivně skladovat palety
Speciální přepravky, které všichni dobře znají pod názvem „palety“, jsou základní technickou pomůckou při manipulaci s těžkými břemeny a při transportu zboží přepravními společnostmi. Dřevěných palet se vyrábí několik typů, odlišných především svými rozměry, certifikací a nosností.
Jsou to produkty ze dřeva, a aby sloužily svému účelu po celou dobu své životnosti, musí se přiměřeným způsobem skladovat. Nejvhodnější jsou otevřené přístřešky, kde dochází k proudění vzduchu a odvádění vlhkosti, která je největším nepřítelem povrchově neupraveného dřevěného masivu. Co se týče podlahy, musí být dostatečně zpevněná, aby dešťové srážky odtud odtékaly.
Obecně se doporučuje udržovat vlhkost dřeva na hodnotě kolem 20 procent, velké chyby se dopouští majitelé skladů, kteří palety zakrývají plastovou fólií. Ta brání odpařování vzdušné vlhkosti, jež pod fólií kondenzuje a přispívá k tvorbě plísní a dřevokazné houby, a to i u materiálů relativně dobře proschlých a ošetřených tepelným záhřevem.
Paletové regály
Ve skladových prostorách se zboží na paletách ukládá v několika typech kovových nosníků, uspořádaných jako vícepatrové regály. Jsou to systémy Pallet Flow, Push Back, Drive-In, Premierrack, či posuvné regály a vytahovací jednotky.
Nejčastěji se v České republice, ale i v dalších evropských zemích využívá i přes moderní technologická zázemí standardních regálů, kde je v podstatě neomezený přístup ke každému balíku. Tento systém podporuje všechny typy plastových i dřevěných palet. Prakticky je lze sestavit v jedné nebo ve dvou řadách. Standardní regál se staví až do výšky 30 metrů, což je v současné době optimální výška výrobních a skladových hal. Jednotlivá pole se přizpůsobují potřebám velkoskladu v různých šířkách i hloubkách, ať už jde o manipulaci s EUR paletami, nebo nestandardními atypickými či jednorázovým materiály.