Politika

Al – Šabáb

Al -Šabáb, militantní skupina operující na území Somálska již od roku 2006, přičemž bylo hnutí nejsilnější v roce 2011. V tomto roce se Al – Šabáb podařilo obsadit hlavní město Mogadišu a důležitý přístav Kismayo. Kvůli neúspěchu mise OSN v devadesátých letech neprobíhá v Somálsku dlouhodobě žádná zahraniční vojenská intervence, která by nezahrnovala geograficky blízké aktéry.  

Al – Šabáb operuje na území Somálska. Zejména jeho jižní část, s výjimkou hlavního města Mogadišu, postrádá centrální instituce a centrální vládu, která by území plně kontrolovala. Tato skutečnost dává velký prostor dalším aktérům se na tomto území realizovat a používat ho pro své aktivity, které nemohou být nikým kontrolovány. Al – Šabáb je hnutí, které se snaží změnit mezinárodní systém a místo něj vytvořit systém alternativní. Kvůli těmto aktivitám se Al – Šabáb dostal do centra zájmů aktérů i mimo region. Tito aktéři do Somálska vysílají své pozemní síly, které používají k naplňování svých bezpečnostních anebo ekonomických zájmů, které v oblasti mají. K naplňování svých zájmů využívají odlišné prostředky a nástroje než jen čistě vojenské operace, k jejich prosazování. Tyto zájmy prosazují skrze výcvik vojáků, letecké útoky, nebo různé ekonomické nástroje, avšak tyto aktivity netrvají dostatečně dlouho a nejsou v dostatečné intenzitě, aby hnutí zcela odstranily.   

somali fla

Jednou ze zemí, která se rozhodla do Somálska vyslat své vojenské jednotky byla Keňa. Keni za podporu somálské vlády, byl Al – Šabábem vyhlášen džihád. Přesto Keňa v roce 2011 v Somálsku intervenovala se svými vojenskými jednotkami, které byly součástí operace AMISOM. Keňská vláda se rozhodla pro intervenci v Somálsku po sérii několika teroristických útoků a únosů civilistů na území Keni. Keňská vláda započala operaci Linda Nchi, která měla být rychlá a osvobodit území blízké k hranici s Keňou, které bylo pod kontrolou Al – Šabáb a také snížit počty uprchlíků, které do Keni ze Somálska proudily. 

part of africa

Keňa ovšem není jediná, která Somálsku vojensky vypomohla. Od roku 2006 se zde vystřídaly vojenské jednotky Etiopie, Ugandy a Burundi. Vojenské jednotky Etiopie vstupují na území Somálska právě v roce 2006, a to za účelem znovudobytí hlavního města, s vojenskou podporou od USA. Tyto kroky se, ale shledaly s negativními reakcemi a spíše posílily pozici Al-Šabáb v regionu. Vojenské jednotky Ugandy a Burundi se k Etiopii přidaly v roce 2007. Tyto vojenské jednotky se dostaly do hlavního města Somálska Mogadišu, jako součást operace AMNISOM, aby podpořily přechodnou federální vládu. I když Al – Šabáb nebylo schopné porazit tyto vojenské jednotky v přímé konfrontaci, jeho nepřežité útoky kapacity etiopských vojsk nakonec vyčerpaly a Al – Šabábu se nadále dařilo rozšiřovat své území. Když se v roce 2009 etiopské jednotky stahují, zanechávají za sebou pouze početně malou misi AMISOM (vojenské jednotky Ugandy a Burundi), která byla schopna chránit pouze velmi omezenou oblast a Al – Šabáb začal dominovat v jižním Somálsku.