Www

3 způsoby, jak si udržet spokojené manželství

Mnoho lidí říká, že manželství je tak trochu jako dálnice. Na samém začátku, když se na ní člověk dostane, si užívá jízdu, nebojí se jet naplno, těší se na samotnou cestu a všechno okolo mu připadá nové, zajímavé, baví ho vnímat vozovku pod koly a s čistou hlavou si užívá přítomný okamžik. Dejme tomu, že i po určité době na té samé dálnici prožívá stále vesměs pozitivní pocity. Svou cestu, po které se pohybuje, již velmi dobře zná a užívá si právě ten pocit jistoty, že ví, kudy jede, kam se chce dostat, a hlavně si je vědom toho, že právě na této známé cestě je v bezpečí. Jak cesta pokračuje, mohou nás provázet následující ne až tak příjemné emoce – nuda, únava, vyčerpání z cesty, možná i strach z toho, zda vůbec jedeme po té správné dálnici a zda bychom neměli na příštím výjezdu zkusit nějakou jinou cestu. Mnohé další pocity, které nás mohou na cestě manželství provázet a můžeme je připodobnit k cestě po zmíněné dálnici, jsou naprosto normální a nevyhnutelné, pokud máme zdravý vztah.

pár na lavičce

Nic v našem životě totiž není růžové a dobré momenty nemohou existovat bez těch špatných. Není možné si vážit skvělých věcí, aniž bychom o nich nikdy nezapochybovali. Právě proto, že naše manželství je v našem životě věcí, za kterou stojí bojovat, přestože si někdy můžeme říkat, že bychom si nejraději šli svou cestou a nechali náš protějšek svému osudu, je potřeba hledat různé způsoby, jak nalézt vzájemnou vášeň a jak probudit v obou partnerech zamilovanost.

šťastný pár

Podle nás je zásadní zaměřit se na několik následujících okolností, které jsou podstatné pro udržení šťastného a spokojeného manželského vztahu:

  1. Tolerujte a buďte tolerováni. Tolerance se nepřeceňuje, bez ní téměř není možné v manželství fungovat. Samozřejmě je důležité ujasnit si s manželem určité hranice, za nimiž už by se jeden z vás necítil dobře, ať už se jedná o volný čas, pracovní čas nebo jiné náležitosti vašeho vztahu.
  2. Komunikace. Tím se dostáváme k další kapitole, kterou je komunikace. Vězte, že ani po deseti letech manželství, váš partner stále nedokáže číst vaše myšlenky a proto je nezbytné mluvit o důležitých věcech, sdělovat svá očekávání a také naslouchat tomu, co vám sděluje váš partner.
  3. Řešení dlouhodobých problémů. Pokud se již delší dobu zmítáte v různých krizových a problematických situacích a máte pocit, že je sami nevyřešíte, svěřte se do rukou odborníka. Manželská poradna Praha Drahomirasinova se stane místem, kde všemu přijdete společně na kloub.