Auto moto

Dovolená s karavanem

Nejdříve si vysvětlíme, co pod pojmem karavan je myšleno. Karavanem, se odjakživa v českých zemích myslel obytný přívěs, zapojený za osobní automobil. V poslední době se za karavan označují i obytná auta, která svůj obytný prostor, vezou na svém podvozku. Nic netáhnout, vše si vezou s sebou.

Toto není karavan

Možná je to zbytečný detail, ale pro tento článek je nutné určité rozlišení. Tak tedy vyrážíme s karavanem, obytným přívěsem.

Předpokládejme, že obytný přívěs nevlastníte, ale chcete si jej půjčit. Nabídek půjčoven obytných přívěsů naleznete přehršel. Váš výběr ale zúží, schopnosti vašeho vozu. Ideálním tahounem pro obytný přívěs je nějaké těžké SUV, úplně nejlíp s pohonem 4×4. V možnostech takového vozu je připojit v podstatě jakýkoliv vyráběný přívěs.

Pokud však vlastníte nějaké malé autíčko, je váš výběr omezenější. Jde především o jeho hmotnost a tím i délku. V technickém průkazu vašeho vozu naleznete údaj o maximální hmotnosti přípojného vozidla.

Přívěs, vhodný za malá auta má hmotnost kolem 1 tuny. To pro orientaci odpovídá délce přívěsu do čtyř metrů, většinou ale méně. Nezoufejte. I tyhlety kraťasové, poskytují pohodlí převyšující pohodlí chatek v autokempu, přičemž vám zůstává to hlavní, svoboda pohybu.

Dovolená s karavanem

Když si budete půjčovat obytný přívěs, rozmyslete si, co od něj očekáváte. I v krátkých karavanech bývá možnost přespání pro 4 osoby. Je to sice za cenu určitých večerních manévrů spojených s přípravami postelí, ale není to nic složitého, ani namáhavého. Otočením kotoučkem pod stolem, jej složíte a na stolní desku dáte opěradlo ze sedací soupravy. Okamžitě máte k dispozici pohodlnou postel.

Karavan by měl také mít kuchyňku a v ideálním případě i sociální zázemí, malou sprchu a WC. Velký, tedy dlouhý karavan se liší od těch krátkých tím, že vše je trochu větší. Větší sociálka, větší, vybavenější kuchyně. Také nemusíte skládat na noc stoly, protože v dlouhém karavanu bývají stabilní pokoje, ložnice.