PC

Klávesové zkratky

V dnešní době má počítač snad každý a nezáleží na tom, zda ho potřebuje v zaměstnání nebo na brouzdání po internetu (případně na oboje). Většinou vše, co děláme se snažíme nějakým způsobem si ulehčit, tak proč ne práci na počítači? Klávesových zkratek je spoustu, ale pokud si osvojíte pár základních, zaručuji Vám, že už na ně nedáte dopustit a budete je používat neustále. A jak vlastně fungují? Na klávesnici stisknete kombinace kláves a máte hotovo, je to jednoduché a rychlejší než klikání myší.

Začneme tou nejpoužívanější, kterou asi většina zná, a tou je CTRL + C – touto zkratkou zkopírujete jakýkoliv soubor, text třeba ve Wordu nebo v Excelu, a kamkoliv vložíte klávesovou zkratkou CTRL + V. Naopak zkratkou CTRL + X soubor či text vyjmete a následně můžete také přesunout.

klávesnice

CTRL + Z – tato zkratka je dle mého názoru velmi důležitá a to proto, že se jedná o takovou záchranu. Vrátí totiž zpět poslední provedenou akci. Pokud jste tedy něco omylem smazali, nebo chybně přesunuli jinam, stačí použít tuto zkratku a vše bude napraveno.

CTRL + S – tato klávesová zkratka uloží Vaši rozdělanou práci ve Wordu či Excelu. Doporučuji práci průběžně ukládat, aby se nestalo, že se Vám například vybije baterie, a Vy o práci přijdete.

CTRL + P – nejjednodušší způsob, jak rychle vytisknout co potřebujete

CTRL + A – označí celý dokument a vy s ním pak můžete dále pracovat, měnit písmo, velikost, zarovnání atd.

CTRL + F – pokud ve svém dokumentu něco hledáte, určitě nezapomeňte na tuto zkratku, ušetří Vám čas s hledáním

CTRL + G – v dokumentu také můžete najít různá slova a nahradit je

Klávesové zkratky

SHIFT + DELETE – chcete-li nějaký soubor trvale odstranit, bez přesunutí do koše, použijte tuto klávesovou zkratku a je hotovo

CTRL + ESC – aniž byste museli sahat po myši, tato zkratka zobrazí nabídku Start

Windows + L – v případě, že často používáte uzamknutí pracovní plochy, je toto nejrychlejší způsob

Určitě mi dáte za pravdu, že klávesové zkratky opravdu nejsou žádná věda. Až budete příště pracovat s počítačem, zkuste si je rovnou vyzkoušet.