Vztahy

Nebuďme ničiteli nýbrž spasiteli přírody

O tom, že jedna procházka lesem je lepší, jak deset doktorů není pochyb. Čerstvý vzduch bez škodlivých zplodin od aut, komínů, ten božský klid a ta nádherná pastva pro oči, zkrátka něco úžasného a zatím, zcela zdarma.

Když se však podíváme detailně a zblízka bude nám smutno, protože kam oko dohlédne, uvidí odhozený nepořádek, například odhozené láhve (skleněné, plastové), plechovky, papírky, různé druhy plastů, nedopalky od cigaret a spousty jiných předmětů, které rozhodně do lesa či přírody nepatří, nemluvě o černých skládkách, na které můžete taky narazit na kraji lesa, nebo v místech, kde byste to absolutně nečekali.

krásný les

Člověk by měl mít k přírodě hezký vztah a měl by o něj s láskou pečovat! Vždyť my jí budeme ještě potřebovat, pro nás, pro naše děti, vnoučata, pravnoučata. Příroda nám dává tolik a co my, dáváme jí?

Na oplátku bychom ji minimálně měli udržovat v čistotě! Takže si prosím, pojďme zopakovat, jak se k ní chovat, aby náš vztah sílil.  Ať už v lese, na louce, poli, či v parku, co jsem si přinesl, to si odnesu! Žádné odpadky, po sobě nezanechám!

Zbytečně nebudu, ničit vše kolem, například lámat větve stromu, který chudák za nic nemůže. Rozkopávat prašivky, tedy jedovaté houby, pro nás sice nejsou, ale zvířata si na nich ještě smlsnou!

Pokud kouříte, dbejte prosím na řádné uhašení a nedopalky si též odneste pryč. Ostatně to platí i o ohni, vždy řádně uhaste, hlavně oheň dělejte jen místech, kde je to povolené!

lesní palouk

Pakliže si s dětmi děláte venkovní pikniky, veďte je k tomu, aby po sobě vždy zanechali čisto a veškeré odpadky odnášeli pryč, tedy na místa, kam patří, ostatně to platí i o zbytcích jídla, nebavíme se teď o ohryzku od jablka, protože ten přírodě neuškodí ale třeba o koláči apod. Mohlo by se stát, že ho zbaští zvěř a ta by mohla i uhynout.

Pokud uvidíme nepořádek, nebuďme lhostejní, a ukliďme jej, ačkoliv není od nás. Ještě takové doporučení, sebou na procházku si vždy pro tyto případy vezměte rukavici, tašku na odpadky a prosím neignorujte cizí odpad. Nesmíme ani znečišťovat vodu, to znamená rybníky, jezera, řeky, tam taky žádný nepořádek nepatří!

Musíme myslet i na zvířata, která volné v přírodě žijí, naše odpadky je zabíjejí!

Snad máte rádi přírodu stejně jako my, a budete si k ní udržovat krásný vztah.