Vzdělání

Rozdíl mezi vzděláním a edukací

Jaké vzdělání je opravdu důležité? Být Mgr., mít titul a jsem za vodou? Že vám stačí bakalář, maturita, výuční list? Vzdělání je jistě důležité, o tom žádná. Já sama studuji prvním rokem vysokou, ale to není tak úplně cílem dnešního článku. Dnes chci psát hlavně o edukaci. Definicí tohoto slova je výchovně-vzdělávací proces. Výchova. Ano, to je ten důležitý element, který mnohým vzdělaným chybí. Pro dobro lidstva bych pro každého volila raději edukaci než titul magistra, či dokonce doktorát. Nechci ani pomyslet, že někomu, kdo zvládl napsat a obhájit disertační práci a stát se tak doktorem, chybí edukace. Je to smutné, ale v několika případech tomu tak je.

people-gddd5e3b9b_640

Výchovou však nemyslím slušné vychování, jako je poprosit, poděkovat, nechat stařenku v metru sednout a podobně. Myslím tím věci, jejichž znalost by měla být všeobecná, neboť jsou nesmírně důležité pro pochopení všeho lidského. Jsou to věci jako ženský orgasmus, znásilnění, co se týká jak mužů tak žen. Jsou to mužské city, ženská antikoncepce. Věci, které dříve byly tabu a stále v nich spoustu lidí není edukováno. V tento moment na vás článek může působit, jako extrémní feminismus, není tomu tak. Ačkoli feminismus k těmto záležitostem patří také. Edukace a následné mluvení o těchto věcech jsou nezbytné k celkové sociální spokojenosti. Neměli bychom se bát o jistých problémech mluvit. Pochopení by se mělo dostávat všem. V poslední době se o těchto tématech snaží mluvit mladí, tak je tímto hodlám trochu citovat, neboť mi přijde, že jistým lidem to jde jedním uchem dovnitř a druhým ven. 

hands-g487e79d4a_640

Víte například, že žena nemůže mít orgasmus z klasického sexu? Je tomu tak právě proto, že vevnitř ženy nemají žádná nervová zakončení, kdyby měly, nepřežili by porod. Za to na klitorisu je 8000 nervových zakončení. Věděli jste, že existuje i mnoho případů mužů znásilněných ženami? Že je v pořádku, když váš chlapák pláče, nebo chce být s dětmi na mateřské? Pokud ano, pak máte správnou edukaci. Gratuluji.