Www

Proč platí, že peníze nebývají jisté


Asi není potřeba říkat, že peníze dnes hýbou světem. Čím více jich někdo má, tím více je považován za úspěšného člověka. A je pravdou, že si za ně lze koupit prakticky cokoliv, a pokud jich máme hodně, náš život se podstatně zjednoduší. Není tedy divu, že mnoho lidí sní o zbohatnutí.

Problémem však je, že peníze nebývají jisté https://www.zeleneslevy.cz/penize-nebyvaji-jiste/amp/. To je něco, co by si měl každý z nás uvědomit a podle toho se také chovat. Neznamená to totiž nic jiného, že můžeme o naše jmění, ať už je jakkoliv velké, kdykoliv přijít. Stačí jen jedno špatné rozhodnutí, nebo dokonce i nešťastná náhoda, a můžeme se ocitnout na mizině.

zhodnocení investic

To platí nejen pro ty bohaté, ale i pro chudé. Samozřejmě, mnozí si něco takového nepřipouští, neboť mají například stálé zaměstnání, díky kterému mají dostatečný příjem. Jak však ukázala pandemie koronaviru, ani stálé zaměstnání není tak jisté, jak by se mohlo zdát.

Také je pravdou, že není výjimkou snižování stavu zaměstnanců, případně jejich nahrazení automatizovanou výrobou. Vážný úraz či dlouhodobé onemocnění jsou dalšími faktory, které mohou přispět ke snížení příjmu. A to může mít pro rodinu takřka devastující následky. Co tedy s tím?

hromada bankovek

Asi jedinou možností je vytvořit si pokud možno finanční rezervu, ze které budeme moci v případě skutečné nouze čerpat. To však není, zvláště u chudších lidí, nic jednoduchého. Ti totiž často s platem vychází skutečně jen tak tak, a zkrátka si nemohou našetřit. To je jeden ze skutečně vážných problémů, kterým čelíme. Jeho prohlubování by znamenalo rozvoj chudoby v naší zemi, což není nic, co by kdokoliv chtěl. Jeví se tedy jako nezbytné, že je potřeba najít řešení nikoliv na lokální, nýbrž na celostátní úrovni.

Tím může být mimo jiné i snaha o zvýšení finanční gramotnosti, a to již u dětí. Bylo by rozhodně vhodné tímto způsobem upravit školní osnovy. Tak by se lidé již coby děti naučily, jak dělat správná finanční rozhodnutí, což by jim v dospělosti jen pomohlo.