Nezařazené

Jak uspět při obchodování v Číně?

Čína je z největších ekonomických a obchodních velmocí. Prorazit tak v obchodu není vůbec jednoduché. Podnikání v cizí zemi je ze začátku složité a těžké. Jak uspět při obchodování v Číně?
pět hvězdiček
1. Prověřte si své obchodní partnery. Je důležité si uvědomit, že hledáte partnera, který má velké zkušenosti s výrobou pro evropský trh. Poskytne vám záruku a kvalitu. Je schopen zhotovit produkty ve vaši cenové hladině a podle vašich požadavků.
2. Podle zkušenosti pracovníků Centra pro hospodářskou spolupráci s Čínou, je velkou výhodou naučit se komunikovat v čínštině. Komunikace je pak rychlejší a vyhnete se situaci, kdy nabídka není přijatelná, protože osoba v čínské firmě neumí anglicky. Budete lépe vědět o co se jedná, navíc váš obchodní partner to bude pokládat za velké plus.
3. Respektujte časovou prodlevu. Buďte zdvořilí a trpěliví, netlačte na svého obchodního partnera.
4. Smlouvejte o konečné podobě smlouvy. Je nezbytné být dostatečně připraven, mít dostatečný prostor pro kompromis.
5. Zajistěte si kontrolu během realizace obchodu. Osobní kontrola je nejlepší řešení, je zde možné i pověřit třetí nezávislou osobu, která podle jasného zadání kontrolu provede.
6. Pozitivní vztah k Číně. Časté přípitky u jídla jsou zvykem, používání hůlek a pití alkoholu. Každá kultura a zvyky jsou odlišné. Je to ve váš prospěch se alespoň částečně přizpůsobit.

Pokud budete v Číně obchodovat s vašimi potenciálními obchodními partnery, buďte velmi opatrní, abyste neukázali své plány, obrázky, informace. Prozradíte tak vaše obchodní tajemství. Číňané jsou velmi přátelští, snadno tak ve vás vytvoří pocit důvěry. Stačí málo, aby se stali vašimi konkurenty.
panoráma města
Centrum pro hospodářkou spolupráci s Čínou se zaměřuje na využití potenciálu Číny pro české podniky. Mezi hlavní aktivity patří prověřování, vyhledávání čínských obchodních partnerů. Kontroly zboží v Číně, doprava z Číny, výrobky uváděné na trh Evropské Unie.