Nezařazené

Vánoční tématika

Čas před koncem roku nám skýtá veliké možnosti. Je to období, kdy je velice jednoduché získat různé přírodní suroviny, jako jsou plody, listy, nebo semena a vyrobit z nich cokoli si budeme přát.

– Adventní věnec
– Vánoční stromeček
– Perníčky
– Betlém

Měsíc před vánoci budeme třeba potřebovat adventní věnec, na trhu je mnoho různých modelů, ale třeba si ho chcete vyrobit sami, stačí kousek drátu a větvičky, nebo listy a dozdobit to celé třeba žaludy, nebo usušenými květinami. Svíčky pak umístit na železné napichovací stojánky a je hotovo. Pokud si to chcete ještě zjednodušit, celé to nandejte na polystyrenový kruh. Nebo se nechte inspirovat na vánočních trzích a pak se do toho pusťte sami a vytvořte si něco svého.

S dětmi, nebo klidně sami, můžete ozdobit vánoční stromeček. Nemusíte ale kupovat skleněné, ani plastové ozdobičky, stačí se rozhlédnout kolem sebe a na přírodní materiály použít kousek provázku, nebo drátku.

Z kaštanů, žaludů a bukvic se dají vyrobit krásné řetězy, z barevných listů se sváží suché kytice, a pokud chcete vyzdobit svůj stromek vločkami, sáhněte po bílém papíru a technice quilling.

Perníčky jsou u nás tradičním vánočním i velikonočním cukrovým a jejich pečení může být svým způsobem alchymie. Jak se do toho však jednou dáte, můžete se již jen zlepšovat. Rok od roku budou Vaše perníčky lepší a hezčí. Začátečníci je můžou ozdobit jen oříšky a přidělat tak perníkovým jablkům na realističnosti. Pokročilý, nebo ti kteří si troufnou na výzvu, mohou své sladké výtvory osladit ještě více a to bílou polevou a vykreslit na nich krajky, nebo třeba jen základní tvary. Pokud máte chuť na experimenty, potřete perníčky čokoládou a až uschne, bílou polevou a špendlíkem si hrajte, jako s pěnou v kávě.

Betlémy se dají vyrábět snad ze všeho, přírodního materiálu, papíru, perníčků. Fantazii se meze nekladou a tak může být stylizovaný kolem svíčky, která ho bude promítat na stěnu, nebo může být vytvořený z perníčků, které poté sníte. Z keramiky Vám vydrží dlouhá léta, ale papírový zvládne udělat snad každý. A je toho mnohem víc, stačí hledat inspiraci.

U vyrábění si odpočinete, a pokud Vám pomáhají děti, něco je naučíte a trávíte s nimi čas. Navíc si můžete sami vyzdobit svůj domov a zároveň vytvořit drobné dárečky pro své přátele. Takto strávený čas Vám dá mnoho a zároveň Vás nebude stát příliš peněz.