Vztahy

Vztahy jsou složité, ale i to se dá zvládnout.

Vztahy nejsou jednoduché. Naopak jde snad o jednu z nejsložitějších věcí na světě vůbec. Vztahy si tvoříme od narození. S rodiči, sourozenci, ostatními členy rodiny, a později s celým širokým okolím. Navazujeme vztahy na dětském hřišti, ve školce, ve školce, v práci, zkrátka všude. Je ale podstatně snazší vztah navázat, než ho udržovat a pečovat o něj. Na udržování vztahů neexistuje žádný návod, který když dodržíte, máte vyhráno. Záleží totiž vždy na všech lidech, ne jen na jedné straně. Pokud o vztah bude chtít pečovat jen jedna ze stran, nikdy to nebude fungovat, a to ani v přátelství, ani v manželství či příbuzenském vztahu.

rodina na pláži
Je ale několik základních pravidel, co rozhodně dělat a naopak nedělat.

Buďte upřímní. Těžko se to dělá, to je jasné. Ale lhát se nevyplácí. Vždy bychom měli říkat pravdu, i když jde o zdánlivé hlouposti. Mylně si myslíme, že pravda bolí. Ale bolí lži, a nakonec stejně vyjde najevo, že jsme lhali. Nelžete sestře, že si myslíte, že její zelená barva na vlasy je skvělá. Nelžete manželovi, že těch 20 kilo co přibral vůbec nejde poznat. A nelžete ani sobě, že s vámi vůbec nehází těhotenské hormony, zatímco na všechny okolo řvete jen proto, že vám zapomněli koupit vaši oblíbenou zmrzlinu.

Chvalte. Všichni jsme rádi, když nám někdo blízký řekne, že vypadáme dobře, nebo že se nám opravdu povedl nový pracovní projekt. Dobře se nám poslouchá, když nám rodina pochválí bábovku. A nic to nestojí.

Žádné intriky. Někteří lidé bez nich nedokážou žít. Hrají to na všechny strany, jak mezi známými, tak v rodině, což je ještě horší. Pokud se někdo nemusí, respektujte to, a nezasahujte do toho. Vás se to netýká. Nemusíte ale v nepřítomnosti jednoho pomlouvat druhého a házet na něj špínu a potom se tvářit, že jste nejlepší kamarádi. A samozřejmě potom budete u dalšího pomlouvat jiné. Nedělejte to. Vrátí se vám to.

kamarádky na posteli

Pomáhejte. V rodinných vztazích je pomoc důležitější než kdekoliv jinde. Rodinní příslušníci si mají být oporou za všech situací. Proto se snažte spolu všichni vycházet, protože nic cennějšího než funkční rodina opravdu není. Člověk na to přijde až časem, ale je to vážně tak. Potřebují vaši rodiče zrekonstruovat koupelnu? Pokud to nezvládnete sami, pomozte jim sehnat firmu a dělat dozor. Potřebuje vaše sestra pohlídat děti? Pomozte jí. A naopak by všichni měli pomáhat vám. Jednostranná pomoc není pomoc, ale zneužívání.

Lidské vztahy jsou velmi složité. Důležité je brát všechny takové, jací jsou. A vždycky se snažit najít kompromis.