Nezařazené

Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice je uvařené nebo vyfouknuté vejce, které ozdobíme různými technikami. S Velikonocemi jsou spojeny už od dob raného křesťanství. Symbolizují znovuzrození a plodnost. Zdobení vajec ale můžeme vysledovat až do pravěku. V naší zemi se kraslice na Velikonoce barví pro koledníky, kteří chodí na pomlázku, a za odměnu dostanou právě barevnou kraslici.
vajíčka v trávě
Přírodní barvení kraslic
Pokud nemáte rádi chemii a chcete i na barvení kraslic využít přírodních prostředků, pak není problém. Klidně se pusťte do práce. Přírodní barvení vajec je jednoduché, vejce povaříte společně s ingrediencí, která jej obarví. Barvit můžete třeba cibulovými slupkami (světle hnědá), borůvkami (červeno – fialová), červeným zelím (modrá), červenou řepou (červená), kurkumou (žlutá), kmínem nebo špenátem (zelená). Možností je samozřejmě mnohem více a intenzita barev odpovídá délce vaření.
malování na vejce
Potravinářská barviva
Potravinářská barviva jsou jednou z nejjednodušších možností. Koupíte barvy přímo na vajíčka a dle návodu je připravíte. Můžete si hrát s intenzitou barev, ta bude barevná dle toho, jak dlouho bude vajíčko v barvě ponořené. Hrát si můžete třeba s různými nálepkami, které posléze stáhnete a tím pádem vám tam zůstane prázdné místo. Další možností je míchání barev, vejce můžete položit do jedné barvy a druhou stranou do druhé a vznikne vám dvoubarevné vejce. Krásný vzor vám také udělá vajíčko zabalené před barvením do krajky.
barvení vajec
Barvení za pomocí vosku
Tradiční stará metoda zdobení vajíček je za pomoci barev a vosku. Na vajíčka nanesete za pomoci špendlíku na konci špejle kapičky vosku do ornamentů a obrazců. Poté vajíčko obarvíte ve studeném barvivu a teplým hadříkem zase umyjete vosk. Místo vosku zůstanou prázdná místečka a udělají na vajíčku přesně takový vzor, jaký jste nakreslili voskem. Tato metoda je opravdu krásná a i přes svoji pracnost se vyplatí.